obchodovani.infoblog.cz

Vývoj kurzu Bitcoinu v čase

Publikováno 11.01.2018 v 19:06 v kategorii Kryptoměny, přečteno: 54x

První den v roce 2017 byl kurz bitcoinu asi 800 dolarů. O rok později se bitcoin obchodoval za 13 tisíc dolarů. Investoři, kteří v roce 2017 drželi bitcoiny, si tak přišli na zhodnocení investic nad 1600 %. Skutečné zhodnocení bylo ale mnohem vyšší. Během roku totiž několikrát došlo k rozdělení bitcoinu, takže držitelé BTC si mohli nárokovat stejné množství nově vzniklých kryptoměn (např. Bitcoin Cash nebo Bitcoin Gold).


Rok 2017 ve zkratce

Kryptoměny v roce 2017 doslova zaplavily internet. Vznikly stovky nových kryptoměn a projektů založených na blockchainu. Kurzy starších kryptoměn rostly o stovky až tisíce procent. Největší pozornost ale patřila bitcoinu.


Do poloviny dubna byla situace Bitcoinu poměrně klidná. Kurz kmital kolem 1200 dolarů za BTC a dorovnával tím dřívější maximum z prosince 2013. Bylo patrné, že se trh obává stejného scénáře, jako na přelomu let 2013 a 2014. Tehdy totiž bitcoin klesl z 1200 dolarů pod 200 dolarů. Loni ale nastal úplný opak. 


Od května nabral trh rostoucí trend a po malých krůčcích překonával jeden rekord za druhým. Popularita Bitcoinu rostla, ale současně rostly také poplatky v síti. Síť totiž narazila na své limity a nestíhala zpracovat všechny platby. Přednost dostávaly ty platby, které obsahovaly větší poplatek pro těžaře.

Vznik nových "bitcoinů" a vliv na kurz

Řešení problému měla přinést technologie SegWit, kterou už dříve využila kryptoměna Litecoin. K aktivaci SegWit skutečně došlo, ale ne všichni uživatelé s tímto krokem souhlasili. I proto se na začátku srpna od Bitcoinu odvrátila část komunity a vytvořila si vlastní kryptoměnu – Bitcoin Cash. Pro vytvoření této kryptoměny byl použit původní blockchain bitcoinu, takže každý, kdo v okamžiku rozdělení držel Bitcoiny, získal automaticky stejné množství nové kryptoměny Bitcoin Cash.


Tento model se osvědčil, protože nová kryptoměna ihned získala velké množství uživatelů. V dalších měsících vznikly odloučením od Bitcoinu kryptoměny Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond atd. Bitcoin všechny rozdělení přestál bez větších problémů. Druhou fázi (SegWit2x), která měla síť zdokonalit, bitcoinová komunita na poslední chvíli zamítla.


Konec roku byl pro Bitcoin hodně divoký. Na začátku prosince nejprve kurz bitcoinu prolomil hranici 10 tisíc dolarů. Místo očekávané cenové korekce se ovšem kurz tlačil stále vzhůru. V polovině prosince (17. prosince) dokonce kurz BTC atakoval hranici 20 tisíc dolarů, nicméně následujících 5 dní cena intenzivně klesala a zastavila se až na 12 tisících. V té době také došlo k intenzivnímu nárůstu transakčních poplatků, které z několika dolarů vzrostly na více než 50 dolarů.

Vize na rok 2018

Bitcoin musí čelit mnoha nedostatkům (pomalé transakce, vysoké poplatky, špatná škálovatelnost). Jeho tvůrci totiž nepočítali s tím, že jejich síť bude využívat celý svět. Komunita se problémy snaží řešit, ale zatím bez větších úspěchů. Poplatky jsou stále vyšší a vyšší, transakce jsou pořád pomalé a PoW model těžby je značně neefektivní. Těžba se navíc centralizuje ve prospěch velkých těžařských poolů a společností. Pokud bitcoinová síť tyto nedostatky co nejrychleji nevyřeší, tak může brzy přijít o své dominantní postavení na trhu mezi kryptoměnami.